Drewniany kościółek w Sosnowicach w Małopolsce został wybudowany w drugiej połowie XVI wieku, jako kościół filialny parafii w Paszkówce, na wzniesieniu o wysokości 226 m n.p.m., na zboczach którego rosną drzewa z zachowanym starym drzewostanem. Fundatorami była rodzina Strzałów herbu Kotwicz, która była w tamtym czasie właścicielem Sosnowic. Kościółek po raz pierwszy był wymieniony w aktach wizytacji biskupiej w 1598 roku.
Kościółek ma 14,5 metra długości i 8,7 metra szerokości. Jego konstrukcja jest zrębowa i wykonana z drewna. Posiada tradycyjny układ przestrzenny z krótkim prezbiterium, które jest zamknięte z trzech stron i ma przylegającą zakrystię. Nawa ma kształt kwadratu i poprzedzona jest kruchtą, stropy są płaskie, a na ścianach znajdują się deski.
|
© Mirek W. / 16 marzec 2014 - Droga dojazdowa do kościółka |
|
© Mirek W. / 16 marzec 2014 - Główne wejście |
Kościół posiada 3 ołtarze o retabulach późnobarokowych z elementami klasycystycznymi. W głównym ołtarzu pomiędzy dwoma kolumnami znajduje się słynący z cudów obraz z XVI wieku, na którym znajduje się Matka Boska Sosnowicka od wieków otaczana czcią wiernych. Jest to Madonna Apokaliptyczna, która stoi na półksiężycu w owalnej aureoli. Na prawej ręce trzyma Dzieciątko Jezus i razem trzymają lewymi dłońmi symboliczne serce.
|
© ??? / Matka Boska Sosnowicka |
Corocznie we wrześniu odbywają się w kościółku w Sosnowicach uroczystości odpustowe. Obraz Maryi w ołtarzu głównym zakrywany jest obrazem przedstawiającym Ukrzyżowanie Pana Jezusa. Nad ołtarzem znajduje się płaskorzeźba z wizerunkiem Matki Bożej Różańcowej. W ołtarzu bocznym z lewej strony znajduje się obraz św. Antoniego Padewskiego z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce. W ołtarzu bocznym z prawej strony znajduje się obraz św. Małgorzaty.
|
© Mirek W. / 16 marzec 2014 - figura Matki Bożej |
Z prawej strony głównego wejścia do kościoła stoi figura Matki Bożej trzymająca w ręce różaniec. Jest to kamienna rzeźba, która pochodzi z wysepki na stawie z majątku dworskiego w Wielkich Drogach, który należał do Zofii Brandysowej herbu Radwan. Rzeźbę przetransportowano w czasie II Wojny Światowej i dzięki temu nie została zniszczona.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Proszę nie reklamować stron w komentarzu.